Kombinasjon av metoder for verdivurdering av selskaper
En verdivurdering med utgangspunkt i avkastningsmetoden fokuserer på selskapets avkastning. Da inkluderes ikke selskapets eiendeler i verdsettelse, og det er svært uheldig for det aktuelle firmaet.
PE-tall, eller aksjekurs, er en viktig multippel når offentlige virksomheter vurderes. For verdivurderinger av private bedrifter, er det avkastningsmultipler som gjelder. Det er dermed ikke sagt at dette er en god måte å vurdere verdien av et selskap på.
For et firma med mye kapital, er det ikke sikkert at multippelen vil gi et korrekt bilde av bedriften. Og det er negativt med tanke på verdivurderingen av selskapet. Noen eiendeler er enklere å selge enn andre, og det har mye å si for verdsettelsen. Det er noen investorer som er opptatt av hvor stor avkastning de får på selskapene de investerer i, og med dette som utgangspunkt er kontantstrømmetoden eller avkastningsmetoden de beste alternativene.
Med kapitaltilnærmingen eller likviditetsanalysen som utgangspunkt for verdivurderingen, så ser man ikke på virksomhetens fortjeneste. På grunn av dette kan firmaet bli verdivurdert til en lavere pris enn den egentlig burde. Det fører til at kapitaltilnærmingen brukes mest av små bedrifter, fordi fortjenesten sjelden er like stor som kapitalen. Men som regel er det de salgbare elementene som kjøperne er interessert i uansett!
Markedsverdimetoden vil heller ikke være hensiktsmessig her, siden metoden ikke tar utgangspunkt i verken selskapets fortjeneste eller kapital. Til tross for dette så vil denne metoden være det beste utgangspunktet, så fremt du har nok informasjon å bygge vurderingen på. Det er dog ikke så ofte at dette er tilfellet, så det er svært sjelden at markedsverdimetoden kan brukes til å vurdere hva et firma faktisk er verdt.
Disse kan vurdere verdien av et selskap
Det finnes ingen utdannelse som fører til at man får en yrkestittel som «verdivurderer». Dette er altså en ubeskyttet yrkestittel. I praksis betyr det at en verdivurdering kan gjennomføres av mennesker med forskjellig bakgrunn og utdanning, og at det ikke foreligger noe krav om en spesifikk utdanning for å jobbe med dette. Faktisk trenger man ikke utdanning i det hele tatt, men man må ha opparbeidet seg nødvendig kunnskap på en annen måte.
Det vil likevel være fordelaktig å undersøke hvilke fagfolk som vanligvis gjennomfører verdivurderinger. Dette er spesielt viktig, om man ønsker at selskapets kunder skal ta selskapets verdsettelse seriøst. At prissettingen gjennomføres av noen som er kvalifiserte til oppgaven, vil være svært fordelaktig. Både for selskapets kunder som skal lese verdivurderingen og bedriften generelt.
Nedenfor skal vi se nærmere på fire forskjellige yrker hvor det å gjennomføre verdivurderinger er en av de vanlige arbeidsoppgavene deres. I tillegg vil vi se på hvordan man kan gå frem for å gjennomføre en digital verdivurdering av et foretak.
Spesialiserte regnskapsførere
Om det aktuelle firmaet er differensiert eller ikke, er det som avgjør hvem som bør gjennomføre verdivurderingen. Jo mer differensiert et selskap er, jo viktigere er det at verdsettelsen blir gjort av en person som faktisk er kompetent til oppgaven. Det er imidlertid ikke overflod av spesialiserte regnskapsførere, og derfor kan bedriftsmeglere og generelle bedriftskonsulenter være veldig gode alternativer.
Bedriftsmeglere og generelle bedriftskonsulenter har som regel den kunnskapen som skal til for å kunne gjennomføre verdivurderinger for virksomheter innenfor forskjellige bransjer. Jo flere bransjer den aktuelle kandidaten er i stand til å dekke, jo større etterspørsel vil vedkommende oppleve.
Bedriftsmeglere
Den tradisjonelle bedriftsmegleren har spesialisert seg innenfor det å selge selskaper. Det er imidlertid en liten fallgruve ved å velge en bedriftsmegler til å gjennomføre en verdivurdering. Særlig om bedriftsmegleren representerer parten som har tatt initiativ til salget, for det er mer eller mindre umulig å vite om bedriftsmegleren er nøytral eller ikke. Det skal den som gjennomfører verdivurderingen egentlig være, men det er alltid en reell risiko for at vedkommende konkluderer med at selskapet er verdt mer, om de mener at kunden deres har noe å vinne på det.
Det er imidlertid svært sjelden at en bedriftsmegler er innblandet i transaksjoner som har med hvem som eier selskapet å gjøre. Årsaken er at disse transaksjonene som regel er til noen som har en eller annen tilhørighet til bedriften. Dette kan være selskapets kunder, eller et konkurrerende firma eller en av selskapets leverandører. Det er heller ikke uvanlig at eierskapet blir fordelt mellom familiemedlemmer.
Det er som regel i de større bransjene man involverer en bedriftsmegler i selskapets eierbytte. I forbindelse med det kan man benytte seg av flere bedriftsmeglere. Selv om hvor høy anerkjennelse en bedriftsmegler har, spiller relativt liten rolle her, så kan det være lurt å ha det i bakhodet. Det viktigste er at den aktuelle bedriftsmegleren er begavet, samt at vedkommende sine kvalifikasjoner og profesjonalitet er upåklagelig. Og en slik bedriftsmegler er det nok mange som har kjennskap til, eller i hvert fall har hørt om. En slik bedriftsmegler vil uten tvil være et bedre valg enn en som driver med selvpromotering via for eksempel telefonsalg.
Generelle forretningskonsulenter
Hvis det skal gjennomføres verdivurderinger av selskaper hvor det ikke stilles like strenge krav som verdivurderingene ovenfor, så kan man benytte seg av generelle forretningskonsulenter.
Det som skiller de fra bedriftsmeglere, er at de ikke har spesialisert seg innenfor et spesifikt fagområde og derfor ikke har like den inngående kunnskapen som trengs i situasjoner som ligner på de som ble skissert ovenfor.
Generelle takstmenn
Generelle takstmenn har også kunnskap til å gjennomføre verdivurderinger av selskaper, men det betyr ikke at det er noe som skjer veldig ofte. En generell takstmann pleier som regel å påta seg oppgaver som handler om forsikringsspørsmål.
Selv om slik kunnskap også kan være formålstjenlig i forbindelse med verdsettinger, så er det svært sjeldent at dette kan sammenlignes med å gjennomføre en verdivurdering av et selskap.
I og med at en generell takstmann har mest erfaring med forsikringsspørsmål, så kan det sies at de veldig ofte ikke har den samme kunnskapen eller erfaringen som en bedriftsmegler. Dermed er det ikke sikkert at en verdivurdering gjort av en generell takstmann ville oppfylt kravene som stilles til en god verdivurdering.
Digitale verdivurdering av selskaper
Når man leser en digital verdivurdering, så bør man ikke forvente detaljert informasjon om en bedrift. Det er svært sjelden at en digital verdsettelse inneholder det. I stedet kjennetegnes digitale verdivurdering av at de inneholder generell informasjon om flere selskaper. Ofte dreier det seg også om selskaper som er i samme bransje. Derfor kan det sies at dette er en ulovlig verdsetting.
Sannsynligheten er stor for at selskaper som aktivt bruker digitale verdivurderinger legger mer arbeid i å få vurderingen til å se fin og profesjonell ut. Dette vil i så fall være på bekostning av selve verdivurderingen av det aktuelle selskapet. Det kan til og med hende at kunden mottar verdivurderingsdokumentet veldig kort tid etter at transaksjonen er gjennomført. I de verste tilfellene kan det dreie seg om noen minutter, og det er i hvert fall et tydelig bevis på at verdsettelsen ikke er på langt nær god nok.
Å fremlegge denne verdivurderingen vil være et sjansespill, særlig om selskapet skal gjøre forhandlinger med noen som vet hva en skikkelig god verdivurdering er. Det vil ikke være verdt å ta en slik risiko, for i verste fall kan det føre til at selskapet ditt ikke blir solgt. I tillegg risikerer du også at den andre parten heretter ikke ser på deg som en seriøs aktør, noe som vil være svært ubeleilig.
Selskapets resultatregnskap spiller en rolle i verdivurderingen
I et selskap er det flere dokumenter som ferdigstiller i løpet av et driftsår. Resultatregnskapet og balanseregnskapet er to av dem. Til tross for det så endrer flere av elementene som disse dokumentene er basert på hver eneste dag. Klassiske eksempler på det kan være bedriftens egenkapital og kundefordringer. Det er imidlertid viktig at tallene som verdivurderingen av et selskap baseres på, er oppdaterte. Noe annet vil føre til en feilaktig prissetting.
På grunn av dette velger flere virksomheter å ta i bruk programvarer som effektiviserer dette arbeidet for dem. Takket være disse programvarene blir bedriftens tall oppdatert daglig, uavhengig om firmaet har utarbeidet et resultatregnskap enda eller ikke. Dette vil føre til at enhver verdivurdering blir så god som overhodet mulig.
Når det gjøres en verdivurdering av et firma, er det en annen viktig faktor. Det er at det kommer frem av verdivurderingsdokumentet på hvilket tidspunkt tallene, som verdsettelsen er basert på, ble hentet ut. Dette er viktig for at verdivurderingen av bedriften skal bli helt riktig.
Hvis eierskapet i selskapet endres etter at verdivurderingen er utformet, så er sannsynligheten svært liten for at virksomhetens resultatregnskap korrelerer med nivået som selskapet var på når den aktuelle verdsettelsen ble gjennomført. Hvis det er tilfellet, så er det viktig at tallene justeres på, slik at de stemmer overens med bedriftens tall på det gitte tidspunktet. Det er enda en grunn til at det er viktig å bruke ferske tall i verdivurderingen av et selskap. For jo ferskere tallene er, jo enklere vil det være å gjøre de nødvendige endringene. Ved å datostemple verdivurderingsdokumentene, vil denne prosessen effektiviseres enda mer.
Hva er en verdivurdering av et selskap?
Hva er en verdivurdering av et selskap? Dette er ikke et spørsmål med et veldig klart svar. Det eneste vi har, er en slags definisjon på begrepet verdivurdering. Når man snakker om verdivurdering, så er det hvor mye det aktuelle bedriften er verdt man refererer til.
Men med det sagt, så er dette en ganske vag definisjon, som ikke treffer spikeren helt på hodet. Derfor er det viktig å finne noen som vet hva de driver når det skal gjennomføres en verdivurdering av selskapet ditt. Dette kan kreve både tid og penger, men den gode verdsettingen selskapet sitter igjen med til slutt, vil uten tvil være verdt strevet.
Jo bedre verdivurderingen av firmaet ditt er, jo sterkere stiller du i forhandlingene når det er aktuelt å overlate bedriften i noen andres hender. Verdivurderingsdokumentet danner grunnlaget for hva motparten kan si seg villig til å betale for selskapet ditt. Det er altså flere grunner til at man bør investere i en god prisning.
Kjennetegner på en god verdivurdering
Når det skal gjennomføres verdivurderinger av selskaper, så er det noen egenskaper som er litt viktigere enn andre. For å være litt mer nøyaktig, så dreier det seg om fire egenskaper. Den som skal gjennomføre en verdivurdering av selskapet ditt, bør være kvalifisert, nøytral og profesjonell. Det er veldig viktig! Vedkommende bør også være dyktig i sitt arbeid. Høy anerkjennelse er aldri en uting! Men uavhengig av kunnskap og erfaring den aktuelle bedriftsmegleren (eller lignende) har, så er det viktig å ikke la seg bli blendet av det.
For det er viktig å ikke glemme at verdivurderinger egentlig handler om en persons vurdering. Prissettingen baserer seg på oppfattelsen til personen som står for verdivurderingen, og det er ingen selvfølge at en annen aktør har nøyaktig samme mening. Det foreligger ingen utdanningskrav til de som gjennomfører verdsetting. Ei heller er det slik at vedkommende har en fastsatt standard som de legger til grunn for utformingen av verdivurderingsdokumentet. Derfor kan det være lurt å få flere til å ta en titt på selskapets tall, slik at man får se at det er flere som mener det samme. Hvis det derimot dreier seg som en relativt liten pengesum, så vil det ikke være like aktuelt.
Hvis du føler at det er noe muffens med verdivurderingsdokumentet du har fått overlevert, så bør du ikke nøle et eneste sekund på å skaffe deg en til. Det finnes ingen fasit for hvor mange verdivurderinger som kan gjøres av et selskap. Skulle du imidlertid havne i en situasjon hvor det vil være aktuelt å gjennomføre en ny verdsettelse, så bør du forsikre deg om at du benytter deg av en god aktør.
Nøytralitet
Selv om verdivurderinger baserer seg på bedriftsmeglerens oppfatning av virksomhetens verdi, så er det en forutsetning at nøytraliteten til vedkommende er på topp. Verdivurderingen skal ikke oppleves som fordelaktig for noen av partene i transaksjonen.
Derfor vil det være lurt å benytte seg av en aktør du vet at ikke har noen egeninteresser i den aktuelle situasjonen. Ved å gjøre det på denne måten trenger du heller ikke å bekymre deg for om aktøren er kompetent til oppgaven eller ikke. Dette er altså en god fremgangsmåte for å unngå at det oppstår habilitetskonflikter.
Nøytralitet er veldig viktig dersom det skulle oppstå en konflikt som ender i retten. I slike tvister kan verdivurderingen fungere som bevis, men det forutsetter at vedkommende som har utført verdivurderingen faktisk har vært nøytral.
Kvalifikasjon
Tidligere i artikkelen nevnte vi at det ikke foreligger en spesifikke krav for at noen skal kunne hevde at de kan gjøre en prissetting av selskapet ditt. Det betyr imidlertid ikke at en person uten økonomiutdanning eller erfaring innenfor denne bransjen automatisk kan ta på seg denne oppgaven. Selv om dette er en ubeskyttet tittel, så er det ikke uvanlig at mange er skeptiske til selv de mest kunnskapsrike aktører, hvis de ikke har noen form for utdanning eller erfaring som de kan vise til.
Kvalifikasjon er veldig viktig, og derfor er det mange som velger å benytte seg av bedriftsmeglere fremfor generelle forretningskonsulenter eller takstmenn. Årsaken er rett og slett at bedriftsmeglerne skiller seg ut ved at de har spesialisert seg innenfor et spesifikt område, men det har ikke de andre. De fleste virksomheter vil naturligvis benytte seg av aktører som har den nødvendige kunnskapen om akkurat deres bransje.
Profesjonalitet
Det er heller ikke til å komme unna at gode verdivurderinger må gjennomføres på profesjonelt vis. Her vil fremgangsmåten som aktøren har brukt for å utforme den aktuelle verdsettelsen være en god pekepinn. Profesjonelle verdivurderinger er som regel gjennomført fysisk, mens digitale verdivurdering som regel er mindre profesjonelle. I praksis dreier det seg om hvor vidt aktøren har gjennomført verdsettingen i en egen person (fysisk prissetting) eller ikke (digital verdivurdering).
At selskapets ansatte får møte aktøren som gjennomfører verdivurderingen ansikt til ansikt, vil alltid være det beste alternativet i forbindelse med gjennomføringen av en verdivurdering. På den måten kan aktøren inkludere informasjon som det er helt umulig å få tak i på andre måter. Selv om det ikke er uvanlig å basere prissettingen utelukkende på tall hentet fra selskapets resultatregnskap, så vil en fysisk verdivurdering være gull verdt. For tall er noe som enkelt kan pyntes på, men fysiske observasjoner gjort av aktøren er det ingen andre enn aktøren selv som rår over.
Om verdivurderingen bærer preg av at aktøren ikke var profesjonell, så vil dette føre til konsekvenser for bedriftens del. Da vil du kunne oppleve å ikke bli tatt seriøst av de du forhandler med. En verdivurdering gjort av en uprofesjonell aktør vil være like mye verdt som om du eller en av dine ansatte hadde skriblet ned en liten notis med hvor mye dere mener selskapet er verdt selv fem minutter før møtet skulle til å begynne.
Bør verdivurderinger baseres på fortjeneste eller inntekter?
Det hender at selskaper legger frem en verdivurdering kun basert på bedriftens inntekter, men det er helt feil. En slik verdsettelse vil ikke være grundig nok, og dette er en type feil som kun amatører kan tillate seg å gjøre. Profesjonelle selskaper skal ikke gjøre dette, med mindre de har en margin på nærmere 100 %.
Når et firma har en margin på nærmere 100 %, betyr det at selskapet ikke har noen kostnader utover de faste. Det er kun for disse selskapene at en verdivurdering med utgangspunkt i selskapets fortjenester vil være et godt valg.
Men hva er det egentlig som skiller en verdivurdering basert på selskapets inntekter fra en verdsettelse basert på bedriftens fortjeneste? Det dreier seg i bunn og grunn om hvilken multippel som blir brukt. Om verdivurderingen skal baseres på bedriftens inntekter, så er det viktig at aktøren bruker en multippel som er lavere enn den som brukes i en verdsetting basert på bedriftens fortjeneste.
For selskapene som beregner marginen sin på en annen måte, som for eksempel som en brøkdel av en prosent, så er det selskapets fortjeneste som utgjør grunnlaget for verdivurderingen. Da er det den metoden som gir det korrekte bildet.